Depresyjne bingo

BLUE MONDAY – najbardziej depresyjny dzień w roku.

Zatem chciałbym Wam przybliżyć nieco informacji na temat depresji, która wciąż w naszym społeczeństwie jest bardzo źle rozumiana, przez co mnóstwo osób nie otrzymuję dostatecznej pomocy i jest krzywdzona dzień w dzień.
Depresja to problem globalny, który dotyka coraz więcej osób – kilka faktów:
– Depresja jest częstym zaburzeniem psychicznym. Na całym świecie ponad 264 miliony osób w każdym wieku cierpi na depresję.
– Depresja jest wiodącą przyczyną niepełnosprawności na całym świecie i w znacznym stopniu przyczynia się do ogólnego globalnego obciążenia chorobą.
– Depresja częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.
– Depresja może prowadzić do samobójstwa.
– Istnieją skuteczne metody leczenia – psychologiczne i farmakologiczne w przypadku umiarkowanej i ciężkiej depresji.
Jak rozpoznać nawracające zaburzenia depresyjne? Zaburzenie to obejmuje powtarzające się epizody depresyjne. Podczas tych epizodów osoba doświadcza obniżonego nastroju, utraty zainteresowania i przyjemności oraz zmniejszenia energii, co prowadzi do zmniejszenia aktywności przez co najmniej dwa tygodnie. Wiele osób cierpiących na depresję cierpi również na objawy lękowe, zaburzenia snu i apetytu, a także może odczuwać poczucie winy lub niską samoocenę, słabą koncentrację, a nawet objawy, których nie można wyjaśnić diagnozą medyczną.
W zależności od liczby i nasilenia objawów epizod depresyjny można sklasyfikować jako łagodny, umiarkowany lub ciężki. Osoba z łagodnym epizodem depresyjnym będzie miała trudności z kontynuowaniem zwykłej pracy i zajęć towarzyskich, ale prawdopodobnie nie przestanie całkowicie funkcjonować. Podczas epizodu ciężkiej depresji jest mało prawdopodobne, aby osoba cierpiąca mogła kontynuować działalność społeczną, zawodową lub domową, z wyjątkiem ograniczonego zakresu.
Skąd to się bierze?
Depresja wynika ze złożonej interakcji czynników społecznych, psychologicznych i biologicznych. Osoby, które przeżyły niekorzystne zdarzenia życiowe (bezrobocie, żałoba, uraz psychiczny), częściej zapadają na depresję. Depresja może z kolei prowadzić do większego stresu i dysfunkcji oraz pogarszać sytuację życiową chorego i samą depresję.
Istnieją zależności między depresją a zdrowiem fizycznym. Na przykład choroba sercowo-naczyniowa może prowadzić do depresji i odwrotnie.
Co możesz zrobić jeśli widzisz, że ktoś z Twoich bliskich może cierpieć na depresję?
– Wyjaśnij, że chcesz pomóc, słuchać bez osądu i oferować wsparcie.
– Dowiedz się więcej o depresji.
– Zachęcaj by osoba ta szukała profesjonalnej pomocy, gdy tylko jest dostępna. Zaoferuj towarzyszenie jej na umówione spotkanie ze specjalistą.
– Jeśli przepisane są leki, pomóż je przyjąć zgodnie z zaleceniami.
– Bądź cierpliwy – zazwyczaj potrzeba kilku tygodni, aby poczuć się lepiej.
– Pomóż w codziennych zadaniach i regularnym jedzeniu i spaniu.
– Zachęcaj do regularnych ćwiczeń i zajęć towarzyskich.
– Jeśli myślą o samookaleczeniu lub już umyślnie wyrządzili sobie krzywdę, nie zostawiaj ich samych. Uzyskaj dalszą pomoc od służb ratunkowych lub pracownika służby zdrowia. W międzyczasie usuwaj przedmioty, takie jak leki, ostre przedmioty i broń palną.
– Zadbaj też o siebie. Spróbuj znaleźć sposoby na relaks i kontynuuj robienie rzeczy, które lubisz.
Na grafice oczywiście znajdziecie większość tekstów jakimi najzwyczajniej krzywdzimy osoby mające depresję.
Obraz może zawierać: tekst „wszystko tylkow twojej głowie BINGO Depresja w Polsce Psujesz trochę Społeczeństwo humor przeme- wszystkim dykalizowane dookoła tabletkinie tabletki pomogą nigdy Napij się piwka, mam ciężko, depresji więcej rafimy udżwignąć problemach garść POZYTYWNE MYŚLENIE! jedzenieod Też kiedyś miałem depres półto- Musisz spróbowaćjog mindfulness czasów nikt miał depresję pobiegaj czy jakiś wyglą- jabyś miał/a Ciesz masz Każdyjest dlaczego smutny Weż robotę Musisz Może poczytaj sobie coś Paw- jesteś smut- uśmiechać więcej rzeczy, które sprawiają przyjemność rozchmurz wychodź więcej świeże powietrze długo siedzisz tym kompute- rem”
Jeśli możesz udostępnij ten post aby poszerzać świadomość tej coraz częstszej przypadłości.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.