Zalety i wady opierania treningu o procenty

Z poprzedniego wpisu mogliście wyciągnąć wiele na temat intensywności treningu.
Ale po co właściwie coś liczyć? Nie lepiej po prostu wejść na siłownie, nałożyć ciężaru na oko i po prostu trenować?
Dzisiaj przedstawiam Wam zalety i wady opierania intensywności treningowej na podstawie %1RM.

Zalety:

– MOTYWACJA
Tu mogą wyjść małe kontrowersje bo to trochę wbrew teorii na temat tego, że najważniejsze to słuchać własnego ciała.
Zdarzyło Ci się mieć gorszy dzień?
Nie chce Ci się iść na siłownie? Uznajesz, że dziś nie dasz rady podnieść jeszcze więcej niż ostatnim razem?
Kiedy masz trening oparty na %1RM to musisz podnieść tyle ile jest w planie albo cały cykl nie będzie przynosił oczekiwanych efektów. Musisz.
Oczywiście tyczy się to aspektu motywacyjnego bo jeśli progresja z jakiś przyczyn nie zachodzi to należy głębiej przyjrzeć się czy gdzieś nie zrobiliśmy błędu układając plan.

– MIERZALNOŚĆ
Dzięki treningowi opartemu na %1RM możemy bardziej poznać własne ciało. Dokonując ewaluacji po skończonym cyklu treningowym mamy możliwość wychwycenia co i kiedy na nas działało. Dzięki temu każdy kolejny plan będzie jeszcze lepszy i jeszcze bardziej zindywidualizowany.
Jeśli ćwiczysz „na czuja” bez notatek to tak naprawdę nie wiesz co daje Ci najlepsze efekty.

– BEZPIECZEŃSTWO
Czasami jest to bezpieczniejsze niż progresowanie na zasadzie dodawania obciążenia co trening. Zdarza się, że kiedy mamy 5 tygodniowy plan treningowy i dodajemy na każdej jednostce treningowej 2 kg to okazuje się, że nieświadomie próbujemy zrobić 10 powtórzeń z obciążeniem rzędu 85%1RM (zbyt wiele) co jak się uda to super, ale jeśli słabe ogniwa nie wytrzymają to może się skończyć kontuzją wykluczającą na tygodnie lub miesiące.

– ŁTWOŚĆ PLANOWANIA
Planowanie treningu i progresji staje się o wiele łatwiejsze kiedy robimy to na podstawie %1RM. Wystarczy wziąć do ręki kalkulator. Oprócz tego mogą skorzystać na tym trenerzy przygotowujący drużyny lub kluby sportowe. Rozpisywanie obciążeń treningowych dla drużyny piłkarskiej na podstawie doświadczeń to niekończąca się praca.

Wady:

– NIE DLA KAŻDEGO
Większość ludzi mając na sztandze 80%1RM zrobi 10 powtórzeń. Są jednak tacy, którzy zrobią 15, nawet 20, albo i tacy co zrobią 6. Nie każdy może pod siebie dopasować taki plan.

– CZĘSTE POMIARY 1RM
Czysta matematyka. Jeśli Twój maks na klatę wynosił 100 kg to po 4 tygodniach cyklu treningowego powinieneś wyciskać więcej – np. 105 kg. Zatem Twój %1RM będzie ulegał zmianie. Jeśli chcemy być bardzo dokładni to powinniśmy sprawdzać maksa co około 4 tygodnie. To jest zaś bardzo uciążliwe i zwiększa ryzyko kontuzji.

– NIEPRAKTYCZNOŚĆ
Wiele planów treningowych wygląda ładnie na papierze. Jednak kiedy próbujemy robić super fajny plan znaleziony w internecie, którym ćwiczył znany kulturysta i miał świetne rezultaty to możemy się mocno przejechać. Opieranie treningu na %1RM jest na pewno bardziej uniwersalne, ale nie możemy zapominać, że i tak każdy plan powinien być jak najbardziej dopasowany czy też zmodyfikowany pod nas. Dlatego jeśli się znasz to poświęć trochę czasu i pokombinuj zanim zaczniesz ćwiczyć lub po prostu poradź się dobrego trenera.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.