Pompa – stres metaboliczny

Dawno temu pisałem o trzech rzeczach jakie należy robić aby nasze mięśnie rosły (3 czynniki wzrostu mięśni)

1. Stres metaboliczny.
2. Uszkodzenia mięśnia.
3. Wysokie napięcie mięśnia.

Dziś chciałbym Wam przybliżyć czym jest stres metaboliczny.
Niektórzy uważają, że pompa po treningu jest tylko krótkotrwałym zabiegiem kosmetycznym, jednak jeśli naszym celem jest hipertrofia to warto dodać do treningu serie pompujące.

STRES METABOLICZNY
Zapewne zdarza Ci się na treningu czuć dokładnie jeden mięsień, który właśnie ćwiczysz. Masz wrażenie, że mięsień się powiększa i zaraz eksploduje. Masz pompę.
Co tak naprawdę się wtedy dzieje?

Podczas serii, którą wykonujemy stałym tempem bez przerwy pomiędzy powtórzeniami, kurczący się mięsień zaczyna uciskać na żyły, blokując tym samym przepływ krwi. Niektórzy nazywają to zjawisko okluzją. W tym samym czasie tętnice wciąż doprowadzają do naszego pracującego mięśnia krew, dzięki czemu ilość osocza wewnątrz jest większa niż zwykle. Kolejnym efektem tego zjawiska jest wydostawanie się osocza z naczyń włosowatych do przestrzeni międzykomórkowych. Gromadzące się płyny wraz z mleczanem, który powstaje przy beztlenowej pracy mięśnia, powodują zwiększone ciśnienie, dzięki któremu nagromadzone płyny wracają do naszych mięśni, tym samym, dając nam uczucie pompy.
Ostatecznie w naszym mięśniu zostają nagromadzone produkty uboczne przemiany materii jak wcześniej wspomniany mleczan, dzięki czemu zwiększone zostają reakcje hormonalne w danym obszarze.
Mówiąc krótko – przesycenie mięśnia osoczem wpływa pozytywnie na syntezę nowych białek mięśniowych i hamuje rozpad dotychczasowych.
Dlaczego?
Zwiększona ilość płynów we włóknach mięśniowych powoduje rozciągnięcie się błon komórkowych. Nasze ciało traktuje to jako zagrożenie, więc nie chcąc aby mięsień pękł jak balon, inicjuje szereg reakcji anabolicznych, mających na celu wzmocnienie struktury mięśnia.

Pamiętajcie, że wszystkie trzy czynniki, które wymieniłem na początku, działają synergistycznie. Samo izolowane pompowanie mięśnia nie da Wam tyle jak w połączeniu z ciężkim siłowym dźwiganiem wraz z odpowiednią fazą ekscentryczną!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.