Jak trenować najlepiej?

Jeszcze niedawno mówiono, że aby pozbyć się tłuszczu trzeba robić głównie ćwiczenia aerobowe i cardio. Potem okazało się, że nie trzeba robić ani minuty cardio na treningu żeby zrzucać zbędne kilogramy. Jeszcze później pojawiły się głosy, że właściwie to trening siłowy jest najlepszy i po co w ogóle robić cardio?
Słyszeliście kiedyś o czyimś dziadku czy ojcu, który mówi “po co Ci ta siłownia? idź do lasu i narąb drewna”. Może to właśnie Twój dziadek?
I jak kiedyś się sam z tego śmiałem, tak dzisiaj im więcej mam lat i im dłużej pracuję z ludźmi to jednak się z tym dziadkiem zgadzam.
Ale nie chodzi o to, że rąbanie drewna jest lepsze od siłowni. Chodzi o ruch. Po prostu ruch jest dobry.
Ale ludzie i tak zawsze będą się kłócić o to co jest lepsze.
W przeszłości odbyłem mnóstwo szkoleń i seminariów. Przeczytałem masę książek i artykułów. I niemal wszędzie prowadzący szkolenie lub autorzy tekstów zarzekali się, że to ich metody są słuszne, najlepsze, oparte na nauce czy oparte na doświadczeniu. Przeróżne metody, trening funkcjonalny, niefunkcjonalny, dostosowany do typu neurologicznego, dieta dla somatotypu, dieta tłuszczowa, dieta węglowodanowa i wiele wiele innych.

Dzisiaj patrzę na to trochę jak na marketing i sprzedawców na targowisku przekrzykujących się o to u kogo lepsze owoce, chociaż wszyscy mają od jednego dostawcy.

Jak odkurzacze z coraz nowszą technologią, które od 20 lat odkurzają tak samo.
I ludzie, którzy od tego wszystkiego mają mętlik w głowie.
A w prostocie siła. Zadbaj o podstawy. Trzymaj się planu i nie szukaj na siłę magicznych rozwiązań.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.