Co jest nie tak z piramidą żywienia?

Piramida żywienia to graficzne przedstawienie najważniejszych informacji o odżywianiu dla ogółu społeczeństwa. Sposób ten jest praktykowany niemal na całym świecie, w tym również Polski Instytut Żywności i Żywienia daje nam do dyspozycji taką grafikę.

Odczytywanie piramidy żywienia jest niezwykle proste.
Cała idea polega na tym, że najważniejsze rzeczy są na samym dole i to one powinny stanowić podstawę naszej diety. Im wyżej coś się znajduje na piramidzie tym mniej produktów z danej grupy powinniśmy włączać do naszego żywienia.
Piramida raczej nie uwzględnia w ogóle produktów, które nie są wskazane, więc nie znajdziemy na niej np. produktów bogatych w nasycone tłuszcze zwierzęce, słodyczy lub alkoholu.
Z ostatniej piramidy możemy łatwo wyczytać, że:
1. Powinniśmy przede wszystkim zadbać o aktywność fizyczną.
2. Warzywa lub owoce powinny towarzyszyć nam przy każdym posiłku.
3. Najwięcej energii powinniśmy czerpać z nieprzetworzonych, pełnoziarnistych źródeł węglowodanów, takich jak kasze i pieczywo.
4. Nabiał to doskonałe źródło białka.
5. Inne źródła białka w naszej diecie to chude mięsa, ryby, strączki i jaja.
6. Posiłki powinny być wzbogacane niewielkimi ilościami tłuszczu, najlepiej roślinnego pochodzenia.
Dodatkowo po prawej stronie mamy informacje na temat picia – czyli powinniśmy pić dużo wody, nieco mniej kawy i herbaty, których nie powinniśmy słodzić.
Piramida żywienia jednak jest często krytykowana wśród dietetyków lub trenerów.
Najczęściej stawiane zarzuty to uwzględnienie lub nieuwzględnienie danej grupy pokarmów, odwrócone proporcje lub twierdzenie, że i tak co roku ta piramida ulega zmianie, więc nie ma sensu.
Otóż piramida żywienia jest jak najbardziej w porządku i nie ma z nią nic złego, przy czym trzeba zaznaczyć bardzo ważną rzecz – stworzono ją dla ogółu społeczeństwa. To znaczy, że będą różne przypadki kliniczne, które muszą mieć inaczej skonstruowaną dietę.
Krytyka piramidy żywienia wynika również z tego, że dana osoba może akurat propagować konkretny styl żywienia. Np. zwolennicy diety ketogenicznej będą krytykować postawienie węglowodanów w podstawie. Zwolennicy diety wegetariańskiej będą w ogóle negować pojawienie się w niej mięsa, zaś karniworanie powiedzą, że mięsa jest za mało.
Jednak piramida żywienia jest oparta o szereg badań naukowych i skłania się ku zbilansowanej diecie, która ma największe poparcie w nauce, bez względu na wszechobecną modę lub ideologię. Jest to również powód, dla którego piramida zmieniała się i będzie się zmieniać – nauka postępuje i wiemy coraz więcej, dlatego jeśli naukowcy odkryją coś co będzie wymagało zmiany to jedynie słuszną rzeczą będzie wprowadzenie tejże zmiany.

Największy problem piramidy żywienia jest taki, że większość ludzi w ogóle się nią nie sugeruje, a gdyby tylko się jej stosować to najprawdopodobniej nie mielibyśmy tak wielu problemów z nadwagą i otyłością.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.