Czy nauka ma poglądy?

„Ludzie nie mają wiedzy, a mają poglądy.”

Już od dawna obserwuje opinie jakoby naukowcy w badaniach propagandowo próbowali przekazywać swoje poglądy, również polityczne czy społeczne, a badania same w sobie są ustawiane i finansowane.
Ludziom się wydaje, że naukowiec to taka osoba, która pisze sobie co chce. Że „papier przyjmie wszystko”.
Albo „ja robiłem badania do pracy magisterskiej więc wiem jak to wygląda.”
Tak? To gdzie te badania zostały opublikowane? W jak bardzo szanowanym czasopiśmie? Ile ta publikacja dostała punktów? Była brana pod uwagę w metaanalizach? Co w nich wyszło?
Wyobraź sobie świat, w którym przyjmuje się rzeczy takie jakie są i opisuje się je. Nie ocenia – opisuje. Zbiera się dane, wrzuca w program do obliczeń statystycznych i opisuje się dokładnie to co widać.
A potem jest tylko dyskusja i próba wyjaśnienia tego co widać, biorąc pod uwagę inne badania, znane nam teorie, hipotezy lub stawiając nowe hipotezy.

Witaj w świecie nauki, gdzie nie ma poglądów. A to, że opisy widzianego świata zgadzają się z jakimiś poglądami wynika tylko z tego, że najwidoczniej świat taki właśnie jest.
Możesz to negować. Nauka się z Tobą zgadza jeśli to negujesz bo również dobrze wyjaśnia to dlaczego nie chcesz się z tym zgodzić.
Ważne, że nauka się z Tobą zgadza.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.