Demencja

Zalała nas fala przerobionych zdjęć nas samych w wieku starczym.

Większość pokazuje miłych uśmiechniętych staruszków lub poważnych, ale dobrze wyglądających ludzi w podeszłym wieku.

Aplikacja przerabia tylko nasze twarze, więc forma fizyczna tak jakby zostaje co daje nam efekt taki, że nasza przyszłość wygląda całkiem nieźle.
Ale co nas rzeczywiście czeka w przyszłości?
Ogromne upały, klęska żywiołowa, wymieranie gatunków, problem z dostępnością do wody i jedzenia takie jakie znamy, jeśli nie zatrzymamy globalnego ocieplenia – to na pewno.
A dodajmy do tego, że być może nasza kondycja umysłowa nie będzie najlepsza.
Demencja to straszna choroba, którą mam okazję poznać od środka dzięki jednej z najbliższych mi osób, czyli mojej kochanej Babci.
Na początek kilka faktów o demencji:
1. Demencja nie jest normalną rzeczą w procesie starzenia się. Chociaż w większości dotyka osoby starsze to nie można przyjmować tego za normę. Jest to przewlekły lub postępujący syndrom chorób mózgu, które wpływają na pamięć, myślenie, zachowanie i zdolność do wykonywania codziennych czynności.
2. Około 50 milionów ludzi na świecie żyje z demencją. Tendencja jest wzrostowa.
3. Co 3 sekundy zostaje zdiagnozowany kolejny przypadek demencji. W 2030 liczbę chorych szacuje się na 82 miliony, a w 2050 na… 152 miliony!
4. Sama demencja jest wielkim kosztem dla służb zdrowia i będzie jeszcze większym. Jednak największe koszty ponoszą często opiekunowie chorych. Zajmowanie się osobą z demencją jest przytłaczające psychicznie, fizycznie i ekonomicznie. Opiekunowie potrzebują również wsparcia ze strony systemów opieki zdrowotnej, społecznej, finansowej i prawnej.
5. Wczesna diagnoza poprawia jakość życia osób z demencją i ich rodzin.
Główne cele opieki nad osobami z demencją to:
* wczesne diagnozowanie przypadków;
* optymalizacja zdrowia fizycznego, funkcji poznawczych, aktywności i dobrego samopoczucia;
* wykrywanie i leczenie objawów behawioralnych i psychologicznych;
* dostarczanie informacji i długoterminowego wsparcia opiekunom.
6. Osoby z demencją i ich rodziny często są dyskryminowane.
Ludziom z demencją często odmawia się podstawowych praw i wolności dostępnych dla innych. Na przykład ograniczenia fizyczne i chemiczne są szeroko stosowane w placówkach opieki nad osobami starszymi i szpitalach.
7. Potrzebna jest świadomość.
Poprawa świadomości i zrozumienia demencji na wszystkich poziomach społeczeństwa jest konieczna, aby zmniejszyć dyskryminację i poprawić jakość życia osób z demencją i ich opiekunów.
8. Konieczne są dalsze badania w celu opracowania nowych i bardziej skutecznych metod leczenia oraz lepszego zrozumienia przyczyn demencji. Badania, które identyfikują modyfikowalne czynniki ryzyka demencji, są wciąż rzadkie.
9. Demencja jest na 5 miejscu wśród najczęstszych przyczyn śmierci.

Dlaczego ludzie chorują na demencję i jak jej zapobiegać?

Chociaż wiek jest najsilniejszym znanym czynnikiem ryzyka demencji, nie jest to nieunikniona konsekwencja starzenia się. Co więcej, demencja nie dotyczy wyłącznie osób starszych – otępienie w młodym wieku (definiowane jako początek objawów przed ukończeniem 65 lat) stanowi do 9% przypadków. Badania pokazują, że ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji poprzez:
– regularne ćwiczenia,
– nie palenie tytoniu,
– unikanie szkodliwego spożywania alkoholu,
– kontrolowanie wagi,
– spożywanie zdrowej diety,
– utrzymywanie zdrowego ciśnienia krwi, cholesterolu i poziomu cukru we krwi.
Dodatkowe czynniki ryzyka obejmują depresję , niski poziom wykształcenia, izolacja społeczna i brak aktywności poznawczej.
Tekst został opracowany na podstawie danych o demencji WHO.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.