Predyspozycje do tycia

Masz tendencje do tycia? Łatwo przybierasz na wadze, a trudno Ci zrzucić kilogramy?

Czy w ogóle jesteśmy w jakiś sposób predysponowani genetycznie do gromadzenia tkanki tłuszczowej?

Nie od dziś wiadomo, że ludzie są skłonni do zrzucania winy za swoje niepowodzenia na czynniki od nich niezależne. Tak jest i w przypadku tycia lub braków efektów w odchudzaniu, gdzie przyjęło się obwiniać swoją genetykę.
Z mojego punktu widzenia jest to oczywiście nieprawda, ale trzeba też zaznaczyć, że są pewne aspekty, które możemy pod genetykę naciągnąć.
Niestety (albo na szczęście) w Twoim DNA nie ma genu, który sprawia że Twoje komórki tłuszczowe chętniej gromadzą kwasy tłuszczowe niż u innych ludzi.
Jednak to co leży w naszych genach może wpływać na naszą masę ciała pośrednio.
Nie tak dawno temu popularne w ustalaniu diety i treningu było zwracanie uwagi na somatotyp. Do tej pory ludzie, pisząc mi wiadomości zaznaczają jakim typem budowy ciała są. Takie proste szufladkowanie.
Ektomorf – wysoki i chudy
Endomorf – niski i gruby
Mezomorf – sportowa sylwetka.
Łatwo więc było przyjąć, że skoro tak często spotykamy się z ludźmi co mniej więcej się w to wpasują to znaczy, że geny mają dużo do powiedzenia przy odkładaniu się tłuszczu.
Jednak somatotyp określa głównie takie cechy antropometryczne jak wzrost czy długości kończyn i grubość kości, ale nie determinują odkładania się tłuszczu.
Patrzyłbym na to bardziej w ten sposób:
Ektomorf – wysoki, więc więcej waży, więc ma wyższą podstawową przemianę materii, więc może jeść więcej, więc trudniej mu przytyć, więc chudy.
Endomorf – niski, więc na odwrót.
Jak pewnie zdążyliście zauważyć mamy też niskie i szczupłe osoby oraz wysokie i grube. Czy to genetyka? Jeśli uważamy cechy osobowości za uwarunkowane genetycznie to możemy podciągnąć predyspozycje do tycia jako predyspozycje genetyczne. Każdy z nas ma wśród znajomych osoby, które nie usiedzą na tyłku 5 minut i osoby, które w ciągu tygodnia pochłaniają 5 seriali na netflixie. Jak myślisz, które wydatkują więcej energii? Wiec mamy osoby, które naturalnie po prostu są aktywne i osoby, które tej aktywności nie lubią.
Charakter to jedno, ale możemy mieć np. genetycznie uwarunkowaną cechę/chorobę czy cokolwiek co może nam ograniczać ruch lub chęci do ruchu.
Warto też zauważyć, że różne osoby w różnych miejscach gromadzą tłuszcz, co może być także cechą osobniczą. Inaczej będzie wyglądać ktoś kto ma 25% tkanki tłuszczowej, która się rozkłada równomiernie na ciele, a inaczej ktoś u kogo odkłada się głównie na brzuchu.

Mimo to trudno mówić o sytuacji, w której ktoś nie może schudnąć przez genetykę. Jakkolwiek to stwierdzenie będziemy naciągać to i tak najprawdopodobniej nie chudniesz bo jesz za dużo i ruszasz się za mało.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.