Pora zasypiania a faza REM

Wyspaliście się?

No to teraz pora na poranne rozciąganie!

Co?! Nie wyspaliście się? Jak to? A o której poszliście spać?
Nie będzie to post o rozciąganiu bo to dla mnie nudny temat, a nie miałem innego zdjęcia pod ręką.
Ale co z tym niewyspaniem?
O czym ostatnio śniliście?
Przyjmuje się, że sny występują najczęściej w fazie snu REM, czyli tej gdzie nasze ciało jest totalnie sparaliżowane lub jak kto woli – rozluźnione, a nasze gałki oczne ruszają się we wszystkie strony niczym ręce na imprezie techno (REM z ang. rapid eye movement).
Nie jest do końca jasne znaczenie fazy REM i snów podczas spania. Są głosy, że służy to zapamiętywaniu i utrwalaniu się wspomnień. Są też głosy, że obecność fazy REM wpływa na nasze zdolności umysłowe w czasie dnia. Jakkolwiek by nie było to w procesie ewolucji wytworzyliśmy sobie taką, a nie inną umiejętność, która najprawdopodobniej jest nam potrzebna.
Faza REM następuje zazwyczaj po fazie głębokiego snu gdzie najbardziej się regenerujemy, ale jak wpiszecie sobie w google coś w stylu “sleep phases” i zobaczycie na grafiki z wykresami jakie fazy snu pojawiają się u zdrowych osób w czasie całego snu to zobaczycie, że bardzo często REM pojawia się mniej w pierwszych 4 godzinach snu (1-2 razy) i więcej w kolejnych 4 godzinach (3-4 razy). To dlatego, jak część z Was zauważa, najwięcej snów mamy na 1-2 godziny przed pobudką. Niektórzy nawet spóźniają się do pracy bo wciąż klikają na drzemkę w celu przedłużenia marzenia sennego.
Co to dla Ciebie oznacza?
Tyle, że jeśli musisz wstać o 6:00 rano to jeśli zasypiasz o 1:00 w nocy to zwyczajnie pozbawiasz się fazy REM we śnie.
Czy drzemka w ciągu dnia może to naprawić? Raczej nie bo przecież nie robisz drzemki 3-4 godziny, a w 30 minut trudno liczyć na REM.
A potem mnóstwo ludzi ma problemy z koncentracją w pracy, przewlekłym zmęczeniem, zaburzeniami glikemii czy innymi problemami zdrowotnymi. A jak mamy zaległości w pracy to pracujemy do późna. I tak koło się zapętla.

XXI wiek to strasznie dziwny czas gdzie człowiek pozbawia się prawdziwego życia bo myśli, że musi ciężko pracować żeby zarobić na to życie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.