Siłownia VS cardio – co lepsze?

Trening siłowy VS cardio – ostateczne starcie!

Zauważyliście, że w świecie fitnessu od zawsze są toczone wojny?


Siłka VS bieganie
Split VS FBW
Martwy klasyk VS sumo
Węglowodany VS tłuszcze
Wege VS mięso

itd… 

Ale czekajcie – czy tak tylko w fitnessie?
Sernik z rodzynkami VS bez
Kolendra zawsze VS kolendra nigdy

Religia VS ateizm
Rap VS metal
Android VS iOS
Prawica VS lewica
no i najważniejsze… 
PIESKI CZY KOTY?

Dawno temu przeprowadzono dość nieetyczny na dzisiejsze czasy eksperyment, który polegał na stworzeniu niedaleko siebie dwóch obozów z dzieciakami. Postarano się aby w obu obozach dzieci były jak najmniej zróżnicowane społecznie, tzn były po prostu z podobnych rodzin, tej samej klasy społecznej itp. 
Obozy do pewnego czasu nie wiedziały o istnieniu drugiego obozu niedaleko.
Naukowcy chcieli m.in. sprawdzić jaka będzie reakcja dzieci kiedy dowiedzą się o istnieniu drugiego obozu.
„Wyzwijmy ich na zawody sportowe!” – to była jedna z pierwszych reakcji, ale koniec końców chodziło po prostu o bezsensowną rywalizację, mającą na celu tylko pokazanie wyższości jednej grupy nad drugą.


Piszę o tym bo to był chyba pierwszy eksperyment, który pokazywał to jak człowiek zupełnie nieświadomie dąży do faworyzowania grupy, do której czuje przynależność, niezależnie od tego jak bardzo irracjonalna miałaby być „walka” między grupami.
Dlatego też m.in. tak często spotykamy się z opiniami ludzi na jakiś temat, które mówią jednoznacznie „ja robię dobrze – rób tak jak ja robię”. A to oczywiście nie zawsze może być dobra rada.

Więc jeśli biegasz sobie i jest Ci z tym dobrze, a ktoś Ci mówi, że jak chcesz schudnąć to koniecznie przestań biegać tylko zacznij chodzić na siłownie… to raczej potraktuj go sceptycznie.

Oczywiście najrozsądniej byłoby zawsze rozważyć wszelkie za i przeciw jeśli chodzi o dobór aktywności bo każda ma swoje plusy i minusy. Ale koniec końców rób to co lubisz i z czym czujesz się najlepiej.


Eksperyment, o którym mowa został opisany w książce „Nieświadomy Mózg”, w której znajdziecie więcej naukowych źródeł na temat nieświadomego faworyzowania grup, a także wielu innych ciekawych rzeczy jakie robi Wasz mózg kiedy nie macie czasu czegoś przemyśleć.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.