Wzrost wagi a posiadanie auta

W ostatnim poście tylko nawiązałem do jazdy na rowerze, a sam przekaz dotyczył czegoś zupełnie innego – jednak dyskusja dotyczyła nieszczęsnego roweru.
To teraz ja się doczepie do jazdy autem, mając całkiem solidne do tego podstawy.
W Chinach zrobili ciekawe badania na temat wzrostu wagi ze względu na posiadanie auta.
Otóż w stolicy tego pięknego i wolnego kraju nie możesz ot tak sobie kupić samochodu i nim jeździć. Jest tak ponieważ aut było zwyczajnie za dużo i wprowadzono limity, a to czy załapiesz się na auto zależy od wygranej na loterii. No mniejsza o to.
W każdym razie naukowcy to wykorzystali i postanowili sprawdzić czy użytkownicy auta, którzy wcześniej go nigdy nie posiadali, będą tyć?
Pewnie domyślacie się, że sprawa jest oczywista i wyniki są jednoznaczne.
Ale jednak nie są.
Ogół wyników nie był zbyt istotny dla całej grupy badawczej i teoretycznie posiadanie auta nie powinno wpływać istotnie na naszą masę ciała.
Ale kiedy podzielono uczestników badania na grupy wiekowe to okazuje się, że ludzie w wieku >40 lat kiedy zaczynali jeździć autem to przybywało im około 5 kg w ciągu 5 lat. Zaś osoby w wieku >50 lat w ciągu 5 lat były o około 10 kg ciężsi niż ich rówieśnicy, którzy prawa do samochodu nie wylosowali.
Oczywiście chodzi tu o spadek aktywności ze względu na posiadanie auta i jak wskazują badania wraz z wiekiem stajemy się po prostu mniej aktywni (cóż za odkrycie!). Ale im starsi to ta aktywność po dodaniu auta spada dużo mocniej – bo u osób po 50 roku życia aż o 24 minuty np. spacerów dziennie mniej. To daje jakieś 100 lub nieco więcej kalorii, których nie spalimy w ciągu dnia. A to może nam dodać w ciągu 5 lat nawet 10 kg.

Moja konkluzja – jeśli jeździsz autem to tym bardziej musisz zadbać o swoją aktywność i dietę. Proste.

Szczegóły badania: Anderson, M. L., Lu, F., & Yang, J. (2019). Physical activity and weight following car ownership in Beijing, China: quasi-experimental cross sectional study. BMJ, 367:16491;

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.