Nie opuszczaj treningów

Do trenerów zgłaszają się przeróżni ludzie. Przedział wiekowy to u mnie zazwyczaj od 20 do 60 lat, chociaż zdarzało mi się prowadzić i starszych i młodszych. Wszyscy mają oczywiście inny charakter i niektórzy lubią ćwiczyć bardziej, a inni mniej. Zdecydowana większość osób, które do mnie trafia chce schudnąć mniej lub więcej oraz ogólnie poprawić swoją formę i zdrowie.

Zazwyczaj najlepiej radzą sobie ci którzy lubią treningi i prawie nigdy ich nie opuszczają.

To chyba jasne dlaczego.
W mojej opinii o dyspozycji do treningu jestem nieco rozdarty. Z jednej strony mówi się o tym, że jeśli nie masz na coś ochoty danego dnia to tego nie rób i nie zmuszaj się. Z drugiej strony czasami sobie myślę, że trening powinniśmy potraktować nieco jak pracę. Nie chce mi się, nie mam ochoty, ale jest robota do wykonania. Zresztą z relacji osób, z którymi trenuje niemal zawsze końcowa ocena sytuacji jest bardziej w tę stronę: „nie miałem ochoty trenować, ale dobrze że przyszedłem”, niż w tę stronę: „wiedziałem, że to głupi pomysł żeby przychodzić”.
Bezkonsekwentne opuszczanie treningów to jedno z najbardziej oddalających od celu zachowań. Szczególnie u osób, które muszą sobie wypracować nawyk aktywności.
I konsekwencją oczywiście nie ma być kara. Opuszczony trening po prostu należy odrobić, chociażby w mniejszym stopniu np. serią ćwiczeń w domu.
Wiadomym jest, że każdy ma inną sytuację i często praca, dzieci i inne obowiązki nie pozwalają na wykonanie treningu. Ale w tym właśnie jest sztuka, że jeśli masz cel, który wymaga aktywności fizycznej to musisz pracować nad tym aby wprowadzić rutynę ćwiczeń np. rezygnując z innych czynności jak nadgodziny w pracy, filmy, seriale, gry komputerowe czy co tam innego robisz. Niestety zawsze coś za coś.

Albo musisz się pogodzić z oddaleniem od celu zrzucenia zbędnych kilogramów i poprawy zdrowia. Czasami wprowadzenie nawyku zajmuje sporo czasu. Nie miesiąc, nie trzy. Czasami rok, dwa lub więcej lat.

Koniec końców pamiętaj, że robisz to dla siebie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.