Jak skutecznie pozbyć się tłuszczu?

Jak skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej?
Kilka zasad, które moim zdaniem są najważniejsze.

1. Jeśli często mówisz, że nie masz na coś czasu to albo go znajdź, albo Ci się nie uda.
Szczególnie tyczy się to jedzenia. Musisz mieć czas na dobre jedzenie, na dobre zakupy, na czytanie etykiet, na gotowanie, na przygotowywanie posiłków na później i na ich jedzenie.

2. Zaplanuj trening mądrze.
Dobierz odpowiedni dla siebie split treningowy i zadbaj o to aby uwzględnione w nim były różne bodźce jak sprinty, duże ciężary, skoki, mała liczba powtórzeń, duża liczba powtórzeń, stres metaboliczny, załamanie mięśniowe i wiele innych. Zadbaj również aby pomiędzy bodźcami były odpowiednie przerwy dla regeneracji.

3. Używaj różnych strategii treningowych.
Wiele ludzi planuje na redukcję jeden plan treningowy. Lepszym rozwiązaniem będzie rozłożenie jej na całą periodyzację i gubienie tkanki tłuszczowej przez dłuższy czas, pozwalając aby zaszła tzw rekompozycja składu ciała. W tym celu należy używać różnych strategii treningowych jak trening siłowy, kondycyjny, hipertroficzny, metaboliczny. System „najpierw masa, potem rzeźba” często kończy się na całorocznej masie.

4. Zadbaj o swój EPOC.
EPOC czyli excess post-exercise oxygen consumption – potreningowe podwyższone zużycie tlenu. Trening ukierunkowany na spalanie tkanki tłuszczowej niekoniecznie oznacza, że musimy jak najwięcej jej spalić podczas treningu. Najwięcej spalamy po nim dzięki EPOC, a największy EPOC jest po krótkich intensywnych wysiłkach powodujących dług tlenowy jak np. HIIT.

5. Podnoś sztangę.
Niezależnie od Twojego celu treningowego są pewne ćwiczenia, które prawie zawsze działają. Takimi ćwiczeniami z pewnością są przysiady, martwe ciągi, wiosłowania i wyciskania ze sztangą.

6. Bądź silniejszy.
Jak chcesz spalić tkankę tłuszczową to tak naprawdę potrzebujesz spalić jak najwięcej swojego paliwa.
Różnica w efektywności treningu siłowego i treningu cardio dla spalania tkanki tłuszczowej jest taka, że robiąc to drugie sprawisz, że Twoje systemy energetyczne będą coraz skuteczniejsze przez co z każdym kolejnym treningiem zużywasz mniej energii. W treningu siłowym jest odwrotnie. Im jesteś silniejszy, tym więcej możesz podnieść – a żeby to podnieść potrzebujesz zużyć jeszcze więcej paliwa. Zawsze.

7. Buduj masę mięśniową.
Każdy dodatkowy kilogram masy mięśniowej to dodatkowe spalone kalorie w ciągu dnia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.